Zadnja posodobitev avgust 9th, 2023 4:03 pop
Maj 25, 2016 sipca Arhiv Komentarji so izklopljeni za Intervju drugič: Hajro Rizvić na 24 ur nogometa
Kako je nastala ideja za ustanovitev kluba KMN Olimpija?
Klub malega nogometa Olimpija Ljubljana je nastal konec leta 2012 iz ekip različnih ekip ŠIPCA STEKLARSTVO, katero je bilo dejavno na področju malega nogometa zadnjih 10 let. V zadnjih letih je bilo aktivnih že pet ekip (Šipca steklarstvo, Šipca okna vrata, Šipca team,..), katere so nastopale po turnirjih in ligah v otroških, mladinskih, članskih in veteranskih kategorijah. Ustanovitev oz. prevzem delujočega kluba FUTSAL VUKO je stekla spontano. Klub je bil futsal prvoligaš, ampak kot je praksa v Ljubljani, brez finančnih sredstev. Ideja o prevzemu je zrasla na tekmi trim lige na Kodeljevem. Po prevzemu sem se vprašal kako in kaj naprej, ker pa sem že delal z mladimi sem prišel na idejo, da začnemo z nogometno šolo KMN OLIMPIJA. Med počitnicami sem se dogovorili z nekaj kolegi za pomoč pri treniranju v šoli. Izdelali smo letake in vabila ter jih raztrosili po Ljubljani. Odziv je bil neverjeten… V Septembru smo šteli že 50 otrok in ideja ni bila več samo ideja ampak celoten projekt! Takoj sem začel z organizacijo za nadaljnji razvoj, ker sem tega navajen iz podjetniških vod. Vedno si želim imeti naslednji korak že načrtovan. Takoj smo začeli z delom. Pomoč kolegov trenerjev je bila volonterska, izziv smo videli v vsakem treningu, otroku, staršu… Na koncu laske sezone smo na zaključnem pikniku imeli okrog 80 otrok. Danes jih štejemo malo manj kot 100, še vedno čakamo 100-ga vpisanega. Vmes smo morali še odplačevati stare dolgove kluba Futsal VUKO in se soočati s problematiko športa v Ljubljani. Imeli smo velike težave s pridobivanjem terminov za zimsko vadbo v telovadnicah, ampak tudi to nas ni odvrnilo od nadaljnjega dela z mladimi nogometaši. Sredstva smo pridobivali od enega in edinega sponzorja: ŠIPCA STEKLARSTVO.
Ali je NŠ KMN Olimpija v kakšni povezavi z nogometnim klubom Olimpija?
Od samega začetka smo povezani z NK Olimpijo tako ali drugače. Ob ustanovitvi našega kluba KMN Olimpija oziroma NOGOMETNA ŠOLA KMN OLIMPIJA smo si zastavili jasno vizijo, da bomo vse otroke usmerili v nogomet in ponudili nekaj več kot v ostalih klubih. Vzpostavili smo sistem z več trenerji za delo z otroci in individualno razvijanje veščin otroka. Vedno nam je bila v ospredju NK Olimpija in smo si želeli naše otroke usmeriti naprej v sekecije NK Olimpija. Neko sodelovanje je vedno bilo prisotno ampak nič konkretnega do letos. Sedaj smo začeli sodelovati na več nivojih, lahko bi rekli testno. Po koncu sezone se bomo usedli in dorekli kaj je dobro ali slabo in kako naprej.
Kateri znani nogometaši igrajo ali so igrali za vaš klub?
Za veteransko ekipo: Mile Ačimović, Sebastijan Cimirotić, Dejan Stanković, Ermin Raković, Igor Lazić, Sevad Kujović, Amir Agić, Senad Tiganj, Gregor Židan, Luka Žinko, Darko Djukić,
Mitraković, Jolić, Šiljak, Bajrektarević… Za nas je igralo veliko bivših nogometnih asov in reprezentantov Slovenije ter igralcev Olimpije, ki so tudi bili državni rekreativni prvaki SLOVENIJE. Igralci članske rekreativne ekipe so večinoma bili vsi igralci velikega nogometa. Za prejšnje ekipe Šipca so igrali: Željko Filipović, Josip Iličič, Dario Šmitran, Miral Samardžić, Jovan Vidović, Darko Zec, Miroslav Grbić, Sveto Rastoka, Alen Fetić, Sudo Džafić, Igor Bratić, Štrbac, Grabić, Matić, Smiljanić, …
Za člansko ekipo, ki so bili prvaki zimske lige Triglav 2015-16 so igrali: Igor Bratić, Alen Fetić, Petrović, Jandrić, Hasanbegović, Bubnjić, Totošković, Đurđevič,
Katere mlajše kategorije imate v klubu KMN Olimpija?
Nogometna otroška šola KMN OLIMPIJA je postala prepoznavna že v svojem prvem letu delovanja. V sezoni 2015-16 imamo že 86 registriranih otrok. Otroci tekmujejo v Zimski ligi Ljubljana pod okriljem Športne zveze Ljubljana – ŠC Triglav. V tem letu je bil naš vpisni letnik 2012 (otroci v vrtcih). V našo šolo se vpisujejo otroci iz celotne Ljubljane in vsak mesec se število povečuje. V tej sezoni smo ostali brez kakršne koli pomoči s strani MOL-a ali kašnega drugega financerja. Organizirati smo se morali strateško in vzpostaviti vzdržno finančno konstrukcijo. Vsi termini za trening in 5 trenerjev nam predstavljajo veliko finančni strošek. Naše lokacije za treninge so: Športni center Triglav, SUAŠ, OŠ KDK in OŠ Božidar Jakec. Do konca sezone imamo v planu naše starejše selekcije odpeljati po različnih kvalitetnih turnirjih po Sloveniji, Hrvaški in Avstriji. V mesecu marcu smo organizirali že 3. Mednarodnih turnir v nogometu za otroke od 7 do 10 let. Poimenovali smo ga 3. NOGOMETNI TURNIR V ZMAJČKOVEM GNEZDU. Letos smo na podlagi dobrega sodelovanja pridobili udeležbo velikanov kot so: GNK Dinamo, Sturm, Varteks, Maribor, Domžale, Gorica, Železničar Sarejevo, Mura,..
Kakšne so vaše izkušnje s starši? Ali imate za njih kakšna posebna pravila?
Starši smo mi vsi, smo različni, pristranski, realni, nogometni, učeni… V glavnem takšni in drugačni. S starši je včasih zelo težko, ker vsiljujejo svoje videnje in razmišljanja otrokom, trenerjem in drugim staršem,… Ko začneš delati s otroci, si lahko komaj predstavljaš s čim vse se mora trener spopadati. Z leti se marsikaj naučimo in tudi reagiramo drugače. Že na začetku, ko starš otroka vpisuje v klub ali nogometno šolo, mora dobiti prave informacije o svojih dolžnostih in spoštovati delo trenerja in kluba. Vsi klubi imamo nek kodeks katerega ponavadi kopiramo in ga prilepimo na svojo internetno stran, da ne bi zaostajali za drugimi. Res pa je, da malo kateri klub striktno izvaja kodeks. Tukaj vidim precejšen problem saj je pravila potrebno spoštovati. Nekateri starši si narobe predstavljajo nogomet in obveznosti v katerem večjem klubu oz. nogometni šoli. Pravilno je, da pričakujejo da je njihov otrok enakopraven. Ne morejo pa pričakovati, da bi vsi otroci imeli enako minutažo. Nekateri starši si želijo, da z njihovim otrokom delamo v rokavicah, ker je drugačen ali so mnenja, da je njihov otrok najboljši. Vsak peti starš misli, da je boljši trener ali ve več kot mi. Starši so problem in tukaj mora vsak klub poskrbeti za red, distanco in disciplino. Večjim nogometnim šolam je to malo lažje, manjšim pa to skoraj NI dovoljeno, ker so odvisni od vadnine in števila otrok. Moj moto za starše je: TAKOJ POVEJ NA GLAS KAKO RAZMIŠLJAŠ KOT TRENER!
Hajro nogometaš/trener ali Hajro podjetnik? Če bi lahko izbirali, kaj bi izbrali? 🙂
Hmm… Vsaka izkušnja je bila za mene dobra in sem vse skupaj uspel združiti v eno miselnost. Biti NOGOMETAŠ kot otok ali najstnik je lepo. Biti reprezentant in prvič zaigrati za člansko ekipo… To so posebni občutki saj dobiš nagrado za neko trdo delo. V tistem trenutku se niti ne zavedaš kaj vse si dosegel v tem obdobju in poleg tega pridobil neprecenljive življenjske izkušnje. Biti DELAVEC je spet druga zgodba, ki je podobna kot biti rezerva v nogometni ekipi. Garaš in misliš da lahko in si sposoben, a tega pogosto ne moreš ali ne smeš na glas povedati. Biti PODJETNIK je zahtevno. Samo sem dal skozi dobre, zelo dobre in tudi slabe čase v naši Sloveniji. Da smo obstali se lahko zahvalim tudi nogometnim izkušnjam in vrednotam kot so: ne obupaj, vztrajaj, delaj, vedno se trudi biti boljši… Ni konec sveta, če imaš slab dan. Potrebno je le zagrabiti priložnost in postati zmagovalec. Biti TRENER otrok pa je najtežja naloga. Predvsem, če si trener otrokom od 6 do 10 let. Tukaj jim moraš biti oče, mama, babica, dedek, vzornik…Torej moraš jim biti vse in še več. Kot trener si za starše pogostno tarča ogovarjanja, pohval, lobiranja in tudi raznega podtikanja. V kolikor pa ti je to poklic, imaš v klubi še celo vrsto nadrejenih, ki ti gledajo pod prste. Biti eno je lahko, dvoje malo težje, vse troje zelo teško, če pa ti uspe vse troje združiti je pa to JACKPOT!
Kaj lahko pričakujemo na nogometnem kampu Milenko Ačimovič?
Na kampu želimo otrokom ponuditi NOGOMET in vse kar je povezano z nogometom. Sami treningi bodo večinoma prilagojeni individualnemu delu in napredku. Poudarek je na samozavesti in veselju. Seveda pa sta osnova red in disciplina! Imeli bomo tudi predavanja, ki bodo namenjena osveščanju problemov današnje družbe in nogometa (prehrana, tehnika, rasizem, nogomet-dom-šola, fair-play, biti nogometaš,…) Znani nogometaši na kampu bodo na kratko predstavili vsak svojo zgodbo in kako je biti nogometaš. Vse bo potekalo kot nekakša mini novinarska konferenca. Otroci bodo spraševali, nogometaši bodo odgovarjali. Otroke bomo zadolžili za razna opravila v času bivanja na kampu.
Zakaj je ta kamp drugačen od drugih kampov?
Kamp je drugače že po samem imenu. Vemo kdo je Mile Ačimović in kaj je dal za našo reprezentanco. Zgradil si je odlično kariero in spoštovanje v klubih kjer je igral. Celotna ekipa ima enako miselnost, ki teži k temu, da vsak otrok odnese domov čim več na novo osvojenih trikov, samozavesti in izkušenj. Lahko zatrdim, da se bomo vsi potrudili, da bo to drugačen kamp in bo z leti postal vodilni kamp v Sloveniji.
Katere aktivnosti bodo rdeča nit kampa Milenko Ačimovič?
Na kratko bi lahko dejali da: NOGOMET-ŠOLA-DOM; KLUB-TRENER-NOGOMETAŠ; RED IN DISCIPLINA; COERVER COACHING.
Zakaj so poletni nogometni kampi pomembni za mlade nogometaše?
Poletni nogometni kamp so predvsem pomembni, ker se tako zaključi neko sezonsko treniranje in lahko takšen kamp za vsakega otroka pomeni pika na i. Potem pa sledijo počitnice in sprostitev. Tako si pridobijo lepo popotnico in spodbudo za nadaljnje treniranje. Skratka tukaj se začnejo počitnice…
Imate diplomo Coerver coaching. Kaj to pomeni? Kako ste prišli do nje?
Da, res je. Opravil sem je oktobra lani v Zagrebu preko COERVER COACHING HRVATSKA. Imel sem srečo, da nam je predaval trenutni prvi inštruktor za COERVER COACHING za vse večje evropske klube (Real, Bayern, Chelsa, Manchester, ..) gospod Scott Wright. Po 5 dnevih predavanj in treningov sem malo spremenil svojo miselnost glede razvoja mladega nogometaša. Bil sem prisoten tudi na predavanju in treningih gospoda Scotta v GNK Dinamo Zagreb
Ali se strinjate, da je Coerverjeva metoda še vedno najboljša za treniranje mladih nogometašev?
Vsak trener misli, da ve kaj je COERVER COACHING in ga zna izvajati po pregledu par video posnetkov. Vse skupaj ni tako enostavno in to poslanstvo zahteva veliko truda in dodatnega učenja pri prenašanju metode naprej na mlade nogometaše. Otrokom je potrebno dati: delo z žogo, navajati ga da dela pod določenim pritiskom, naučiti ga raznih fint v določeni situacijah, pustiti mu svobodno razmišljanje, dribling dovoljen vedno in povsod, hitrejši-krajši reakcijski čas. Ob tem pa nikakor ne smemo pozabiti na razvoj ostalih nogometnih prvin pri razvoju mladega nogometaša.
Imate sina, ki igra nogomet. Ali mu kot nogometni trener veliko svetujete ali pa ga pustite, da se razvija samostojno kot nogometaš?
To je zelo zahtevna vloga in je ne bi nikomur privoščil, ker je pogosto dvorezen meč. Svojemu otroku lahko veliko daš, vendar pa hitro tudi vse vzameš. V prvih letih od 6 do 8 let sem ga usmerjal, govoril, razlagal, težil, spodbujal. Zadnji dve leti pa se zelo malo pogovarjava o sinovih situacijah na tekmah, igri na tekmah ali treningih. Seveda mu veliko svetujem, ga spodbujam, a najbolj težim k temu, da si razvije neko samostojno razmišljanje glede nogometa. Še vedno pa se pogovoriva, če ga kaj tišči, ker vsake toliko časa začuti neko praznino v sebi ob tem, ko ima očeta za trenerja. Trenerjev otrok je vedno sam na igrišču, na klopi, pred tekmo, po tekmi. On nima nekoga kdo ga bo pohvalil, objel ali mu čestital kot oče. Trener vedno spodbuja druge bolj kot njega, prvo objame vse se druge in potem komaj njega. TEŠKO JE BITI TRENERJEV SIN
BITI TRENER SVOJEMU OTROKU- NE PRIPOROČAM!!